Slovenija, dežela bogata z vodnimi viri, je tudi v letu 2025 izvedla tradicionalne Vodne dneve, dogodek, namenjen strokovni in širši javnosti, ki ga vsako leto organizira Slovensko društvo za zaščito voda. Simpozij je potekal v petek, 21. marca – na dan svetovnega dneva ledenikov in dan pred svetovnim dnevom voda, ki ga obeležujemo 22. marca. Združil je raziskovalce in akademike, odločevalce, predstavnike gospodarstva in industrije, civilno družbo in medije, ki vsak na svojem področju soustvarjajo razvojne politike ali opozarjajo na njihovo ustreznost.
Osrednja tema letošnjega srečanja je bila »Preveč ali premalo vode«. Razprava je bila osredotočena na izzive trajnostnega upravljanja z vodami, posebej pa so bili izpostavljeni vplivi podnebnih sprememb, onesnaženja in izkoriščanja vodnih virov. Namen dogodka je odpreti dialog in iskati rešitve za aktualne izzive, kot so prilagajanje na podnebne spremembe, ohranjanje vodnih ekosistemov, varna oskrba s pitno vodo, trajnostna raba in ponovna uporaba vodnih virov in krožno gospodarstvo.
3 ključne teme simpozija Vodni dnevi 2025:
- Alpe brez ledenikov
Zaradi podnebnih sprememb ledeniki izginjajo z alarmantno hitrostjo, kar ogroža ekosisteme, zaloge vode in stabilnost podnebja. Ker so ledeniki glavni planetarni zalogovniki sladke vode, se vse pogosteje tudi sprašujemo, ali bomo imeli v prihodnje dovolj pitne vode, pa tudi o tem, kako bomo namakali polja.
- Koga res ogrožajo vode?
Voda je ključen vir življenja, a jo hkrati najbolj ogroža prav človek. Podnebne spremembe prinašajo poplave in suše, a resnična grožnja je nevidna – onesnažena voda. Potoki in reke izginjajo, nadomeščajo jih regulirani vodotoki, ki postanejo kanali za odvajanje onesnaževal.
- Nova paradigma upravljanja voda: Pitna, odpadna in padavinska voda
Za trajnostno prihodnost je nujno krožno gospodarjenje z vodo, ki spodbuja ponovno uporabo vodnih virov. Odpadna voda naj postane vir vode, hranil in energije, padavinska voda pa ključen element urbanega prostora.
K sliki: Za trajnostno prihodnost je nujno krožno gospodarjenje z vodo, ki spodbuja ponovno uporabo vodnih virov. Odpadna voda naj postane vir vode, hranil in energije, padavinska voda pa ključen element urbanega prostora.