Odvajanje in čiščenje
KDO MORA IMETI MKČN?
Vsi objekti, ki se nahajajo na območju, kjer ni javne kanalizacije in kjer ni predvidena javna kanalizacija oz. ki niso v aglomeraciji. Ali se vaš objekt nahaja na območju aglomeracije lahko preverite na spletni strani Atlas okolja na tej povezavi. (»OKOLJE«, »AGLOMERACIJE«, v iskanje vpišite naslov vašega objekta in pritisnite enter.)
KDAJ JE ROK ZA VGRADNJO MKČN?
Rok za vgradnjo MKČN/nepretočne greznice za obstoječe objekte (za katere je bilo izdano gradbeno dovoljenje pred 14. 12. 2002), ki nimajo urejenega odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode, kot je bilo predpisano v času gradnje objekta, je najkasneje do 31. 12. 2021. Za tiste objekte, ki imajo čiščenje odpadne vode urejeno s pretočno greznico (oz. v skladu s prepisi v času gradnje objekta), pa je rok ob prvi rekonstrukciji objekta.
KAJ JE MKČN?
MKČN je lahko:
- rastlinska MKČN, lagunska MKČN, ipd., ki dosega mejne vrednosti KPK<200 mg/l;
- tipska MKČN, ki glede na izjavo o lastnostih dosega učinek čiščenja najmanj 80 %;
- kot MKČN se lahko uporablja tudi naprava, sestavljena iz enote za mehansko čiščenje po standardu SIST EN 12566-1 (predizdelana pretočna greznica) oziroma SIST EN 12566-4 (na mestu vgradnje sestavljena pretočna greznica) in enote za nadaljnje čiščenje, filtracijo in infiltracijo po standardih: SIST EN 12566-6 (predizdelana enota za čiščenje komunalne odpadne vode), če gre za neposredno odvajanje v vodotok ali posredno v podzemne vode, SIST EN 12566-5 (filtrna naprava za predčiščene hišne odpadne vode), če gre za neposredno odvajanje v vodotok, ali SIST EN 12566-2 (sistemi za infiltracijo v tla), če gre za posredno odvajanje v podzemno vodo.
Za vsako MKČN morate imeti navodila za obratovanje in vzdrževanje in ostalo dokumentacijo, ki je navedena nekaj odstavkov višje.
KDO JE UPRAVLJAVEC MKČN?
Lastnik MKČN, manjše od 50 PE, je hkrati tudi upravljavec MKČN, razen če ima glede upravljanja podpisano posebno pogodbo. Če je lastnikov več, je upravljavec eden ali več lastnikov. Pred vgradnjo je potrebno pridobiti vodno soglasje na Direkciji RS za vode (če jo že imate vgrajeno, pa čim prej) - povezava do njihove vloge/strani.
VGRADIL SEM MKČN, KAJ MORAM STORITI?
-
Upravljavec naroči prve meritve (vzorči se iztok, trenutni vzorec). Seznam izvajalcev je dosegljiv na tej povezavi. Najbližji pooblaščeni izvajalec v naši okolici je ERICo Velenje. Izvajalec vam bo na podlagi meritev izdal analizni izvid. V kolikor je izvid neustrezen, to je v primeru, ko rezultat KPK presega predpisano mejno vrednost 200 mg /l , morate meritve ponoviti.
-
Najpozneje 30 dni po prejemu ustreznega analiznega izvida izpolnite poročilo o prvih meritvah in en izvod predložite Komunalnemu podjetju Velenje, d. o. o., (po pošti na naslov Komunalno podjetje Velenje, d. o. o., Koroška cesta 37/b, 3320 Velenje, ali na e-naslov: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.). Komunalno podjetje Velenje vam naslednji mesec po prejemu poročila zniža okoljsko dajatev za 90 %.
- Naslednje koledarsko leto po izvedbi prvih meritev (in nato vsaka tri leta) vas obišče predstavnik Komunalnega podjetja Velenje in vam brez doplačila opravi pregled MKČN. Pregled MKČN se ne izvede, če upravljavec MKČN v roku za izvedbo pregleda predloži analizne izvide (rezultate meritev KPK iztoka MKČN), ki jih je izvedel pooblaščen izvajalec.
-
V primeru, da se pregled MKČN izvede, se preveri, če naprava deluje in pregleda se naslednja predpisana dokumentacija:
- navodila dobavitelja za obratovanje in vzdrževanje naprave;
- izjavo o lastnostih MKČN v skladu s predpisi, ki urejajo gradbene proizvode (LE ZA TIPSKE MKČN!);
- vodno soglasje v skladu s predpisi, ki urejajo vode, in pregledno situacijo, iz katere je razvidno mesto iztoka iz MKČN v vode, opredeljeno s koordinatami v državnem koordinatnem sistemu za raven merila 1:5.000 (in ime vodotoka, če gre za odvajanje v vodotok) (vodno soglasje izdaja Direkcija RS za vode).
- dokumentacijo o opravljenih delih na MKČN;
- podatke o ravnanju z blatom;
- kopijo izjave z navedbo datuma in količine uporabe blata v skladu s predpisom, ki ureja uporabo blata iz komunalnih čistilnih naprav v kmetijstvu, če gre za kmetijsko gospodarstvo (VELJA LE ZA KMETE);
- podatke o izrednih dogodkih, ki nastanejo med obratovanjem MKČN zaradi drugačne sestave odpadne vode, okvar ali drugih prekinitev obratovanja MKČN in podobnih razlogov, ter času njihovega trajanja.
V kolikor se med pregledom ugotovi, da naprava ne deluje ustrezno, se za naslednja tri leta ukine znižana okoljska dajatev.
Lahko se izvede ponovni pregled, vendar se le ta zaračuna skladno s cenikom Komunalnega podjetja Velenje, d. o. o. .
ALI SE OBSTOJEČE GREZNICE ŠE LAHKO UPORABLJAJO?
Da, vendar le, če ta greznica ustreza določenim pogojem (navedenim v nadaljevanju) in je nadgrajena z enoto za nadaljnje čiščenje, filtracijo ali infiltracijo, v skladu z zgoraj navedenimi standardi (SIST EN 12566-6, SIST EN 12566-5, SIST EN 12566-2).
Pretočna greznica mora ustrezati naslednjim pogojem:
- da se pri dimenzioniranju upošteva dnevna količina komunalne odpadne vode, 150 l/osebo na dan, razen če gre za stavbo za kratkotrajno nastanitev brez restavracije ali drugo gostinsko stavbo za kratkotrajno nastanitev (npr. planinska koča, gorsko zavetišče ali dom ali lovska koča), kjer oskrba s pitno vodo iz javnega vodovoda ni zagotovljena in se upošteva dnevna količina komunalne odpadne vode 30 l/osebo na dan;
- njena koristna prostornina znaša najmanj 2 m3 na osebo, razen če gre za stavbo za kratkotrajno nastanitev brez restavracije ali drugo gostinsko stavbo za kratkotrajno nastanitev (npr. planinska koča, gorsko zavetišče ali dom ali lovska koča), kjer oskrba s pitno vodo iz javnega vodovoda ni zagotovljena in njena koristna prostornina znaša najmanj 0,5 m3 na osebo, vendar ne manj kot 6 m3
- ima tri prekate, pri čemer prostornina prvega prekata dosega približno polovico celotne prostornine pretočne greznice;
- je izvedena tako, da je preprečeno puščanje ali uhajanje njene vsebine v okolje;
- je izvedena tako, da je zagotovljeno njeno odzračevanje in
- je zagotovljeno ravnanje z blatom v skladu z zakonodajo.
KAKO ZMANJŠATI PLAČILO OKOLJSKE DAJATVE ZA ONESNAŽEVANJE OKOLJA ZARADI ODVAJANJA ODPADNIH VODA NASTALE PRI OPRAVLJANJU KMETIJSKE DEJAVNOSTI?
Na podlagi 2. člena Uredbe o okoljski dajatvi za onesnaževanje okolja zaradi odvajanja odpadnih voda (UL RS, št. 112 / 04 s spremembami in dopolnitvami) ter 4. in 5. členom Uredbo o varstvu voda pred onesnaževanjem z nitrati iz kmetijski virov (UL RS, št. 133 / 09 – čistopis) vas seznanjamo z navodili za oprostitev plačila okoljske dajatve za obremenjevanje voda za odpadno vodo, ki nastaja v kmetijstvu in se uporablja v kmetijstvu na kmetijskih zemljiščih in območjih, kjer Komunalno podjetje Velenje d. o. o. izvaja javno službo oskrbe s pitno vodo.
Pisni vlogi za oprostitev plačila okoljske dajatve mora vlagatelj priložiti naslednje:
- Potrdilo o statusu kmeta ali Odločbo o priznanju statusa kmeta občana oz. priznanje pravne osebe kot kmetijske organizacije (Potrdilo izda Upravna enota).
- Potrdilo o številu glav živine – male, velika (Potrdilo izda Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Služba za identifikacijo in registracijo).
- Potrdilo o obdelovalnih površinah (Potrdilo izda Upravna enota ) ali posestni list ali C obrazec – subvencijska vloga.
- Izračun o razpolaganju z zadostnimi kmetijskimi površinami glede na število glav živine (Potrdilo izda območna Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije), ki mora znašati največ:
- 2,5 GVŽ / ha v govedoreji,
- 2,0 GVŽ / ha pri reji perutnine in prašičev
Vlogo je potrebno posredovati na naslov Komunalno podjetje Velenje, d.o.o., Koroška cesta 37 b, 3320 Velenje in se kot popolna šteje takrat, kadar vlagatelj posreduje vso zgoraj navedeno dokumentacijo. Komunalno podjetje Velenje, d.o.o. (v nadaljevanju KPV) na podlagi popolne vloge upošteva oprostitev pri obračunu okoljske dajatve, in sicer od datuma vloge do konca koledarskega leta.
Vlagatelj vloge za oprostitev plačila okoljske dajatve mora vsako leto najkasneje do 31. decembra tekočega leta posredovati novo vlogo s prilogami, izpisi pa morajo biti iz tekočega leta. Na podlagi teh podatkov KPV podaljša oprostitev plačila okoljske dajatve za tekoče leto. V kolikor vlagatelj ne pošlje novih podatkov do 31. januarja tekočega leta, KPV na računih za komunalne storitve obračuna vse storitve vezane na porabo vodo, vključno za mesec januar.
V kolikor isti vlagatelj posreduje vlogo za naslednje leto za oprostitev plačila okoljske dajatve in je že oproščen plačila za tekoče leto, je za dosego popolne vloge dolžan podati izjavo, da podatki za tekoče leto ostajajo enaki (označiti točko 6) in priložiti subvencijsko vlogo zadnjega leta.
V primeru, da KPV ugotovi, da je vlagatelj podal lažno izjavo o urejenosti gnojnične jame, ima pravico zahtevati povračilo plačila okoljske dajatve od začetka upoštevanja oprostitve plačila okoljske dajatve, skupaj z zamudnimi obrestmi.
KAKO ZMANJŠATI PLAČILA STORITEV POVEZANIH Z GREZNICAMI IN MKČN?
Na podlagi 2. točke 8. člena Uredbe o uporabi blata iz komunalnih čistilnih naprav v kmetijstvu (UL RS, št. 62 / 2008) in 13. členom Uredbe o odvajanju in čiščenju komunalne in padavinske odpadne vode (UL RS, št. 88 / 11, 8 / 12) so lahko uporabniki oproščeni plačila storitev povezanih z greznicami in MKČN, ki nastaja na kmetijskem gospodarstvu.
Uporabniku, ki ima registrirano kmetijsko gospodarstvo, se ODOBRI oprostitev plačevanja storitve praznjenja grezničnih gošč in blata iz MKČN, če le-ta k pisni vlogi za oprostitev plačila storitev povezanih z greznicami in MKČN priloži izjavo, da bo greznične gošče oz. blato iz MKČN uporabil kot gnojilo na svojem kmetijskem gospodarstvu.
Uporabnik mora posredovati identifikacijsko številko svojega kmetijskega gospodarstva KMG – MID. Podrobnosti o posameznem KMG – MID se preverijo na spletnem naslovu: http://rkg.gov.si/GERK/viwer.jsp .
Vlogo je potrebno posredovati na naslov Komunalno podjetje Velenje d.o.o., Koroška cesta 37 b, 3320 Velenje in se kot popolna šteje takrat, kadar vlagatelj posreduje vso zgoraj navedeno dokumentacijo.
V kolikor isti vlagatelj vloži vlogo za naslednje leto za oprostitev plačila okoljske dajatve in je že prejel odobreno Odločbo o oprostitvi za tekoče leto, je za dosego popolne vloge dolžan priložiti ponovno vsa zahtevana dokazila ali podati izjavo, da podatki ostajajo enaki.
Na območju, kjer je zgrajena javna kanalizacija je priključitev objekta v sklopu kmetije na javni kanal obvezna. Izjema je v tem primeru samo hlev z gnojiščem, ki ima vsa ustrezna dokazila in ločeno meritev porabe vode.
Oprostitev plačila storitev povezanih z greznicami in MKČN je z Odločbo o oprostitvi plačila priznana za dobo največ treh let. Vlagatelji se s podpisom izjave zavežejo, da bodo pred potekom treh let predložili novo pisno izjavo.
KAJ LAHKO STORIMO SAMI, DA ZMANJŠAMO STROŠEK ODVAJANJA IN ČIŠČENJA PADAVINSKIH ODPADNIH VODA S STREH?
V primeru izvedenih ukrepov zadrževanja ali zmanjševanja količin na strani uporabnika, so uporabniki v skladu z veljavnimi občinskimi odloki, upravičeni do 50 % zmanjšanja obračunane količine padavinske odpadne vode s streh.
Ustrezno zadrževanje padavinske vode mora izpolnjevati naslednje tehnične pogoje:
- ustrezen volumen zadrževalnika (v odvisnosti od površine strehe),
- ustrezen dušen odvod na dnu zadrževalnika (max. premer 50 mm),
- varnostni preliv na vrhu zadrževalnika.
Za enodružinsko stanovanjsko hišo s tlorisno površino strehe približno 200 m2 znaša ustrezna prostornina zadrževalnika cca. 3,0 m3.
Uporabniki si lahko zadrževalnike zgradijo na licu mesta iz prefabriciranih armiranobetonskih elementov-cevi ali pa uporabijo na trgu dobavljive tipske PE zadrževalnike.
V sklopu vzdrževanja in kontrole kanalizacijskega sistema, bomo na terenu preverjali tudi izvedbo sistema odvajanja odpadne padavinske vode s streh, in ob tem ljudem svetovali, kako si lahko uredijo zadrževanje ali ponikovanje padavinske odpadne vode s streh.
Primer ustreznega tipskega zadrževalnika je prikazan na spodnji sliki.
KAJ POTREBUJEMO ZA PRIKLJUČITEV NA KANALIZACIJSKI PRIKLJUČEK?
Dokumentacija potrebna za izvedbo kanalizacijskega priključka:
- vloga za izdajo soglasja za priključitev na javno kanalizacijo,
- potrdilo o plačilu komunalnega prispevka.
KAKŠNE VRSTE KANALIZACIJSKIH PRIKLJUČKOV OBSTAJAJO?
Priključek na javno kanalizacijo je lahko trajen ali začasen. Začasni priključek se izvede pri začasnih objektih (gradbišča, delovišča, javne prireditve, objektih ob naravnih in drugih nesrečah itd) in se ukine po prenehanju potrebe. V vseh ostalih primerih se zgradi trajni priključek, ki se ukine samo v primeru rušitve priključenega objekta.