Oskrba z vodo
KAKO ZMANJŠATI PORABO VODE V BLOKU?
Prvi korak katerega lahko naredite je pregled števila prijavljenih oseb, saj le-ti predstavljajo osnovo za obračun. Naslednji korak je pregled vseh iztočnih mest (pip, umivalnikov, wc kotličkov, …) da le-ti ne točijo. Po izvedbi vseh teh aktivnosti boste pripomogli k zmanjšanju porabe v vašem večstanovanjskem objektu.
KAKO SE OBRAČUNA V PRIMERU OKVARE VODOMERA ALI ODSTRANITVE PLOMBE Z ŽIGOM?
Za obdobje, ko je vodomer v okvari ali je odstranjena plomba z žigom, se določi dobavljena količina na podlagi porabe preteklega primerljivega obdobja, ko je vodomer pravilno deloval, z upoštevanjem pogojev odjema.
KDAJ MENJUJEMO VODOMERE?
Vodomere menjujemo našim uporabnikom vsakih pet let, kot je to določeno v Pravilniku o meroslovnih zahtevah za vodomere (Uradni list RS, št. 26/2005-UPB1). Na vodovodni sistem našega podjetja je priključeno preko 8.100, tako da letno Komunalno podjetje Velenje, d. o. o. v povprečju zamenja 1.600 vodomerov.
KJE LAHKO PRIKLJUČIMO OBJEKT NA VODOVODNO OMREŽJE?
Na območjih, kjer je zgrajeno, se gradi, obnavlja ali rekonstruira javno vodovodno omrežje, je priključitev objekta na javno omrežje obvezna v roku 6 mesecev od prejema obvestila s strani izvajalca gospodarske javne službe (GJS) o obvezni priključitvi. Na območjih, kjer je javno vodovodno omrežje zgrajeno in se izvaja javna služba vodooskrbe, lastna oskrba s pitno vodo ni dovoljena.
KDAJ JE DOVOLJENA PRIKLJUČITEV NA VODOVODNO OMREŽJE?
Priključitve objekta na javno vodovodno omrežje je dovoljena, ko so izpolnjeni naslednji pogoji:
- Da je za vodovodni priključek pridobljeno soglasje izvajalca GJS in plačan komunalni prispevek,
- Da je za objekt pridobljeno gradbeno dovoljenje,
- Da ima objekt rešeno dispozicijo odvajanja komunalne odpadne vode v skladu z veljavno zakonodajo.
Priključitev objekta lahko izvede samo izvajalec gospodarske javne službe, to je Komunalno podjetje Velenje, d. o. o..
KAKŠNE VRSTE VODOVODNIH PRIKLJUČKOV OBSTAJAJO?
Priključek na javni vodovod je lahko stalen ali začasen.
ZAČASNI VODOVODNI PRIKLJUČEK
Začasni priključek na javni vodovod se lahko izvede le za gradbišča, javne prireditve, začasne objekte in podobne primere. Izvajalec GJS lahko dovoli začasno priključitev na javni vodovod, le za določeno dobo, ki pa ne sme biti daljša od 3 let z možnostjo podaljšanja soglasja (Odlok o oskrbi s pitno vodo, Uradni vestnik MOV, št. 7/2014, Odlok o oskrbi s pitno vodo, Uradni list Občine Šoštanj, št. 10/2014, Odlok o oskrbi s pitno vodo na območju občine Šmartno ob Paki, Uradni vestnik MOV, št. 6/2016).
Dokumentacija potrebna za izvedbo začasnega vodovodnega priključka:
- vloga za pridobitev soglasja za začasni priključek,
- pravnomočno gradbeno dovoljenje,
- prijavo prireditve ali podoben dokument, ki potrjuje začasno potrebo po priključitvi na javni vodovod.
Pogoj za začasno priključitev na javni vodovod je urejeno začasno odvzemno mesto in urejeno odvajanje komunalne odpadne vode.
STALNI VODOVODNI PRIKLJUČEK
Izvajalec GJS izvede stalen priključek najkasneje v 30 dneh od dne, ko je uporabnik pridobil soglasje za priključitev in izpolnil pogoje soglasja za priključitev.
Dokumentacija potrebna za izvedbo stalnega vodovodnega priključka:
- vloga za pridobitev soglasja za stalni priključek,
- pravnomočno gradbeno dovoljenje,
- da ima poravnane vse obveznosti do občine in upravljavca vodovoda.
Izvajalec GJS sme priključiti uporabnika na javni vodovod, ko je preveril, da je uporabnik
- zgradil prostor za vodomer v skladu z veljavnimi sanitarno-tehničnim predpisi,
- uredil odvajanje komunalne odpadne vode,
- izpolnil pogoje iz soglasja k priključitvi.
KAKO ODSTRANITI PRIKLJUČEK Z JAVNEGA VODOVODA?
Odstranitev priključka stavbe na javni vodovod je dovoljena v primerih odstranitve stavbe, ki je priključena na javni vodovod.
KAJ JE LEGIONELA IN ZAKAJ JE LAHKO NEVARNA?
Legionele so bakterije, katerih naravni življenjski prostor so raznolika vodna okolja (vodotoki, jezera, podtalnica, termalna in morska voda), vlažna zemlja in blato. Poznanih je več kot 50 vrst legionel, približno 20 vrst je povezanih z obolenji pri ljudeh. Legionele so fakultativni ali obligatni znotrajcelični paraziti prostoživečih praživali (ameb, migetalkarjev, gliv sluzavk). Praživali predstavljajo njihove naravne gostitelje in rezervoarje. Legionele so v naravnem okolju prisotne v nizkih koncentracijah, vendar lahko vstopajo v umetne vodne sisteme, kjer se ob ugodnih razmerah (primerni temperaturi in drugih dejavnikih okolja) lahko zelo namnožijo in začnejo predstavljati nevarnost za zdravje ljudi. Mejna vrednost za prisotnost legionel v vodi je 100 CFU/100 ml.
Človek se okuži z vdihavanjem aerosolov, v katerih so bakterije. Povzročajo dve vrsti bolezni: pontiaško vročico in legionarsko bolezen, ki ju s skupnim imenom imenujemo legioneloza.
Aerosoli so drobne kapljice vode, razpršene v zraku. V aerosolih prisotne legionele ob vdihavanju lahko zaidejo v pluča in takrat okuženi lahko zboli. Za obolenja, ki jih povzročajo bakterije legionele, se uporablja splošni izraz legioneloza. Bakterije rodu Legionella sp. povzročajo dve vrsti bolezni: pontiaško vročico in legionarsko bolezen. Pri prvi gre za blago obliko okužbe zgornjih dihal, ki običajno hitro mine brez zapletov, pri drugi pa pride do potencialno smrtno nevarne pljučnice. Legionarska bolezen je lahko usodna predvsem za starejše ljudi, ljudi s kroničnimi in drugimi težkimi boleznimi in tiste, ki so imunsko manj odporni. Če je legionela prisotna v zelo velikem številu, lahko predstavlja tveganje za vse ljudi.
Z uživanjem, pitjem vode, ki vsebuje legionelo, se ne moremo okužiti in to ne predstavlja tveganje za zdravje, prav tako ni znan prenos legioneloze s človeka na človeka.
KJE SE LEGIONELA NAHAJA?
Legionele so prisotne v naravnih vodnih okoljih in tam ne prestavljajo tveganja za zdravje ljudi. V umetno ustvarjenih okoljih pa se lahko ob ugodnih razmerah zelo razmnožijo in predstavljajo tveganje za človeka. Našli so jih v slabo vzdrževani vodovodni napeljavi, toplovodnih sistemih v hišnem vodovodnem omrežju z mrtvimi koti in stoječo vodo, hladilnih stolpih, klimatskih napravah in prezračevalnih sistemih, vlažilcih zraka, razpršilnikih vode, dekorativnih fontanah, bazenih z naravno in termalno vodo, v opremi za izvajanje respiratorne terapije ter zobozdravstveni opremi, masažnih bazenih, prhah na bazenih, avtopralnicah in v številnih drugih umetno ustvarjenih okoljih. Na rast legionel vplivata predvsem temperatura in prisotnost drugih mikroorganizmov, ki jih ščitijo pred neugodnimi dejavniki, jim zagotavljajo hranila in omogočajo razmnoževanje. So termotolerantne, saj preživijo pri temperaturi med 0 in 60°C, a se razmnožujejo le med 25 in 45°C. Optimalna temperatura za rast in razmnoževanje legionel je med 35 in 42°C. Poleg tega so acidotolerantne, prisotne v okoljih s pH v območju od 2,7 do 9,2.
KAJ JE VZROK ZA RAZMNOŽEVANJE LEGIONEL?
Ključni vzrok za razmnoževanje legionel v vodi je njena temperatura in prisotnost biofilma, v katerem so naseljeni enocelični mikroorganizmi, ki legionele ščitijo pred neugodnimi dejavniki okolja, jim zagotavljajo hranila in omogočajo razmnoževanje. Za preprečevanje razmnoževanja legionel je ključno skrbno vzdrževanje vodovodnih sistemov in naprav, ki ustvarjajo aerosol in so možen vir okužbe.
Z namenom, da okužbe preprečimo, je potrebno:
- redno čiščenje in odstranjevanje vodnega kamna, ki se nabira na pipah in tuših;
- čiščenje kotlov in odstranjevanje oblog, kjer se bakterije najraje razmnožujejo;
- odstranjevanje tako imenovanih slepih rokavov v vodovodnih sistemih, kjer ni pretoka, kar omogoča razraščanje bakterij;
- nadzor nad temperaturo v vodovodnem sistemu, ki mora biti primerno visoka (od 50°C do 60 °C), da prepreči razraščanje legionel, ali pa nižja kot 20°C, saj v hladni vodi legionele ne rastejo;
- pravilno vzdrževanje naprav, ki proizvajajo aerosol (klimatske naprave, fontane itd.).
Glede rutinskega testiranja legionele za preprečevanje legioneloze ni nobenega priporočila, niti glede števila vzorcev in števila odvzemnih mest. V Komunalnem podjetju Velenje smo na osnovi ocene tveganja za posamezne večstanovanjske objekte, kjer se pripravlja topla voda, pripravili načrt vzorčenja in analiz in na takšen način nadziramo stanje v teh objektih. Če obstaja sum za prisotnost legionele, je gotovo smiselno, da se te analize opravi. Ampak mnogo bolj kot vzorčenje je pomembno vzdrževanje ustreznih temperatur tople vode in redna pregrevanja sistema na visokih temperaturah.
KAKO JE ZAKONODAJNO UREJENO PODROČJE NADZORA NAD LEGIONELO?
Zakonodaja na področju nadzora nad legionelo je pripravljena v obliki priporočil in navodil. Ključna pa so naslednja in so objavljena na spletni strani NIJZ:
- Pravilnik o pitni vodi (Uradni list RS, št. 19/04, 35/04, 26/06, 92/06, 25/09, 74/15 in 51/17);
- Preprečevanje razmnoževanja legionel v hišnem vodovodnem omrežju, NIJZ, 19. 9. 2018;
- Priporočila za izdelavo načrta preprečevanja legioneloz (Priporočila so namenjena predvsem za objekte v javni rabi, smiselno pa se lahko uporabijo tudi za druge objekte), verzija 20. 4. 2020;
- Priporočila za izvedbo toplotnega šoka (dezinfekcija s toploto) pri obvladovanju razmnoževanja legionel v interni vodovodni napeljavi, verzija 18. 1. 2018.
ALI SE LAHKO OKUŽIMO Z LEGIONELO S PITJEM HLADNE VODE IN PRIPRAVO HRANE S TOPLO VODO?
S pitjem vode oziroma njenim uživanjem (hladne ali tople vode) se z legionelo ne moremo okužiti. Okužimo se lahko le ob vdihovanju aerosolov, ki so okuženi z bakterijo legionele. Običajna pot okužbe je preko kužnega aerosola - vdihavanja drobnih kapljic, ki so razpršene v zraku in vsebujejo legionele. Manjše kot so kapljice z legionelami, večja je možnost za okužbo. Kapljice s premerom manj kot 5μm lažje dosežejo nižje dele dihalnih poti kot kapljice večjega premera. Posebno nevarni so aerosoli okužene vode, ki nastajajo ob tuširanju, v bazenu, kjer voda brbota, ob izpuhih iz hladilnih stolpov, v okrasnih fontanah itd. Nevarnost za okužbo predstavljajo slabo vzdrževani vodovodni sistemi in klimatske naprave, kjer zrak prihaja v stik z onesnaženo vodo. Nevarnost predstavlja voda nad 20°C in do približno 50°C, iz katere nastaja aerosol.
S pitjem onesnažene vode se ne moremo okužiti, saj gre popita tekočina v želodec, kjer legionele uniči kisel želodčni sok. Prenos med ljudmi ni bil dokazan, kar pomeni, da se lahko okužimo zgolj iz vodnega vira in ne ob zbolelem za legionelozo. Bolniki s pontiaško vročico ali legionarsko boleznijo niso kužni, zato ni posebnih ukrepov ob stiku z bolniki.
KAKO POGOSTO V PODJETJU PREVERJAMO PRISOTNOST LEGIONEL V VODI? KAKO POGOSTO SE LEGIONELA POJAVI V TOPLI VODI?
Tveganje za pojav legionele je večje v večjih zgradbah, stolpnicah, kjer so dolga vodovodna omrežja, če so zgradbe starejše in če se voda na vseh pipah ne toči redno. Tako lahko nastanejo predeli cevovodov, kjer voda zastaja, ustvarja se biofilm in zaradi temperaturnega območja, ki omogoča razmnoževanje legionel, se le-te lahko začnejo prekomerno razmnoževati. Iz teh razlogov je naše vzorčenje ciljano na takšne zgradbe in načrt je zastavljen glede na stopnjo tveganja, ki je bilo prepoznano.
Povprečno letno analiziramo 50 vzorcev za določitev legionel v okviru našega sistema priprave tople vode, to je pred hišnim vodovodnim omrežjem. V prvi polovici leta 2020 je bilo analiziranih 20 vzorcev za določitev prisotnosti legionel.
Vsi vzorci, razen enega, so bili v letu 2020 ustrezni. Neustrezni vzorec je bil odvzet na Cankarjevi 1, takoj po ugotovljeni neskladnosti pa so bili sprejeti in izvedeni vsi potrebni varnostni ukrepi, ki so znotraj naše pristojnosti.
Vzorčenja za namen analize tople vode na legionelo so namenjena potrditvi, da je priprava tople vode in vsi ukrepi, ki se redno izvajajo na sistemu za pripravo tople vode, ustrezni. Za zagotavljanje varne oskrbe s toplo vodo so najbolj pomembne dovolj visoke temperature vode v vodovodnem sistemu in tedenska pregrevanja.
KAKO JE Z ANALIZAMI VODE V INDIVIDUALNIH HIŠAH IN KAKO POGOSTO BI MORALI ANALIZIRATI VODO?
Onesnaženje z legionelo se lahko zgodi, če so temperature v internih inštalacijah hišnega vodovodnega omrežja prenizke zaradi zastojev vode v omrežju, mrtvih kotov, premajhne porabe vode, zaradi biofilmov v ceveh, prisotnosti hranil (železa - kot posledice korozije cevi in organskih snovi, usedlin v ceveh), dotrajanih internih vodovodnih inštalacij, nekontroliranih adaptacijskih posegov in tudi nerednega vzdrževanja naprav, ki tvorijo aerosole.
Jemanje vzorcev in potrjevanje legionel v domačih hišnih vodovodih nima posebnega smisla. Legionele se v vodovodnem sistemu pojavljajo občasno, zato tudi negativen izvid ne pomeni, da jih v sistemu ni. Bolj pomembno je, da poskrbimo za naš hišni vodovodni sistem in pravilno vzdržujemo tudi druge možne vire legionel (npr. klimatske naprave, masažne bazene (jacuzzije), fontane…) in s tem zmanjšujemo tveganje za okužbo.
KAJ LAHKO STORIJO UPORABNIKI SAMI GLEDE SISTEMOV ZA OGRETO VODO Z NAMENOM PREPREČEVANJA POJAVA LEGIONEL?
Pomembno je, da se tako hladna kot topla voda redno točita na vseh pipah v objektu. Pomembno je tudi, da uporabniki vedo, kako so napeljane vodovodne cevi po objektu (shema vodovodnega omrežja) in kje so mrtvi koti ali bi lahko nastajali, ter kje voda zastaja in na katerih pipah vodo redko točijo. Tam, kjer voda zastaja, lahko nastaja biofilm, ki nudi odlično zaščito za bakterije, torej tudi za legionelo, in ob primernih pogojih se le-te neovirano množijo.
Če so uporabniki dlje časa odsotni ali tušev ne uporabljajo vsak dan, naj pred vsakim prhanjem temeljito izperejo glave tušev. Glave tušev so pogosto vir legionele, ker vlaga v njih omogoča njihovo razraščanje, tveganje pa se še poveča ob daljši neuporabi. Tudi redno izpiranje usedlin in odstranjevanje vidnih nečistoč iz mrežic na pipah v objektu je priporočljivo, saj je tudi to lahko vir hranil in zaščita za legionele.
Za tiste, ki imajo lasten sistem za ogrevanje vode, pa je pomembno vzdrževanje ustreznih temperatur v hranilniku tople vode - bojlerju. Topla voda naj bi imela temperaturo na izhodu iz bojlerja 60ºC, na pipah pa nad 50ºC. Priporočljiva so tudi občasna pregrevanja s temperaturami med 70 in 80ºC.
Če obstaja sum na prisotnost legionel, potem je treba ugotoviti vzroke in pogoje, ki v omrežju vplivajo na pojav leginel, in jih odpraviti. Pri tem je pomembno, da:
- poznamo hišno vodovodno omrežje objekta (načrt ali shemo, smer toka vode, dejavnike tveganja);
- je dobro/ustrezno izolirano omrežje, da ne pride do prenosa toplote na omrežje s hladno vodo;
- pregledamo grelnike tople vode in jih po potrebi očistimo in dezinficiramo;
- preverimo kapaciteto grelnika;
- preverimo oz. zagotovimo, da z grelnikom lahko dosežemo ustrezne temperature vode za izvedbo toplotnega šoka;
- preverimo, kakšen bo vpliv na materiale v hišnem vodovodnem omrežju. V primeru, da toplotni šok ni izvedljiv, se odločimo za drug način dezinfekcije. Če gre za škodljiv vpliv visoke temperature na dele hišnega vodovodnega omrežja, ki jih lahko odstranimo, jih lahko za čas toplotnega šoka odstranimo, očistimo, dezinficiramo ali nadomestimo z novimi, npr. mrežice, glave tušev;
- če se toplotni šok izvaja v večstanovanjskem objektu, moramo pred izvajanjem toplotnega šoka pravočasno (dan ali dva pred izvedbo toplotnega šoka) pisno opozoriti potencialno izpostavljene osebe na visoke temperature tople vode zaradi nevarnosti oparin (npr. nad pipe in druga vidna mesta obesimo obvestila o izvajanju toplotnega šoka).
POJASNILO GLEDE ZNIŽEVANJA TEMPERATUR OGRETE PITNE VODE NA PIPAH V ŠALEŠKI DOLINI
V zadnjem času se zaradi vroče teme glede ogrevanja v Šaleški dolini, pojavljajo tudi vprašanja oz. želje po znižanju temperatur ogrete pitne vode v večstanovanjskih objektih.
Zniževanje temperatur ogrete pitne vode v grelnikih (bojlerjih) in na pipah uporabnikov ni možno, izhodne temperature so zakonsko določene.
Zakonodajne zahteve in priporočila NIJZ predpisujejo, da v sistemih za ogreto pitno vodo, iz katerih se oskrbuje javne objekte, ni možno temperature vode na pipah in tuših znižati na temperature nižje od 50°C ter na izhodu iz bojlerjev (grelnikov vode) nižje od 60°C. Razlog je preprečevanje razmnoževanja bakterij Legionel v internih inštalacijah.
Legionele povzročajo resna obolenja – pojav Legionarske pljučnice, lahko pa tudi manj nevarno Pontiaško vročico. Do okužb in razvoja pljučnice prihaja zaradi vdihavanja aerosolov ob tuširanju z okuženo vodo. Legionela se razmnožuje v temperaturnem območju od 25-45°C, eksponentna rast se zgodi pri 35-37°C. Zelo ogroženi so starejši ljudje, kadilci in osebe s slabim imunskim sistemom (kronični bolniki, rakavi bolniki ter ostale rizične skupine).
Uporabnikom v Velenju dobavljamo ogreto pitno vodo iz TPP (toplotno predajnih postaj). Upravljavec TPP je Komunalno podjetje Velenje, PE Energetika. V TPP so določeni temperaturni režimi, ki omogočajo varno oskrbo z ogreto pitno vodo na nizkih in visokih conah večstanovanjskih objektov. Na izhodu iz grelnikov (bojlerjev) je nastavljena predpisana temperatura 60°C, vendar zaradi nihanja v porabah (povečana poraba zjutraj, ko večina uporabnikov gre v službo, v času kuhanja kosila, popoldanskega odhoda v službo, večernega tuširanja,..) prihaja do nihanja temperatur na izhodu iz bojlerja in tudi na pipah uporabnikov. Temperatura se po teh »špicah v uporabi vode« ponovno uravnovesi.
Pregrevanja vode se v TPP v Šaleški dolini izvajajo 1x tedensko, ob sredah od 0:01 in do 4:01 in trajajo 4 ure. Temperatura vode se segreje na 70°C in se tako uničijo vse morebiti prisotne Legionele v sistemu. Nočni način pregrevanja zagotavlja pregrevanje brez motenj, zagotovljena je tudi konstantna temperatura. Priporočljivo je, da vsak uporabnik ob sredah zjutraj odpre vse pipe in tuše v svojem stanovanju in pusti vročo vodo teči vsaj 5 minut. Na tak način uporabniki izvedejo toplotni šok tudi na svojem delu interne inštalacije in vseh pipah. Uporabniki bi morali biti o tem seznanjeni s strani upravnika.
Ogrevanja tople pitne vode v hišah ni primerljivo z ogrevanjem v večstanovanjskih objektih. Iz TPP se lahko ogreva večje število uporabnikov (tudi do 400). Temperature v hiši si lastnik določa sam, ogrevanje pitne vode v večstanovanjskih objektih je predpisano v zakonodaji in je kompleksnejše (več bojlerjev, daljše in razvejane interne inštalacije, izvajanje cirkulacije vode, več možnosti za tvorjenje biofilma, večja nihanja v porabah vode, težave pri sanacijah internih inštalacij...).
KP Velenje, PE Komunala skrbi za hladno vodo do števca uporabnika. Na področju ogrete pitne vode skrbi za pravilno delovanje TPP PE Energetika in sicer za vzdrževanje bojlerjev, zagotavljanje ustreznih temperatur, vzdrževanje črpalk in merilnih naprav. V KP Velenje izvajamo tudi nadzor kvalitete hladne in ogrete pitne vode, ki zajema redne fizikalno-kemijske analize vode, mikrobiološke analize, merjenje T na izhodu iz bojlerja in na povratku v bojler, izvajamo tudi monitoringe Legionel in bakterij Pseudomonas aeruginosa. Pitna voda, ki se segreva v bojlerjih je zdravstveno ustrezna in skladna za zakonodajnimi zahtevami.
Več informacij s področja hladne in tople pitne vode je dostopnih na spletni strani KP Velenje, v zavihku PITNA VODA. Do informacij lahko dostopate tudi preko povezave: https://www.kp-velenje.si/index.php/dejavnosti/tehnologije-in-nadzor/pitna-voda.
Upravniki in stanovalci so odgovorni za vzdrževanje, popravila, izpiranja in vgradnjo ustreznih materialov v interne inštalacije v objektu. Uporabniki so odgovorni tudi za redno čiščenje mrežic na pipah in na glavah tušev v stanovanjih ter za redno točenje vode na vseh pipah. Pri predelavah vodovodnih inštalacij v stanovanju (odstranjevanju pip, zazidavah napeljav) morate poskrbeti, da ne ustvarjate slepih vodov. Če ste dlje časa odsotni (1 teden ali več), je priporočljivo vodo pred ponovno uporabo pustite teči nekaj minut. In kot je bilo že prej omenjeno: ob sredah zjutraj odprete pipe in opravite temperaturni šok svoje interne inštalacije.
V Uredbi o pitni vodi(št. 61/23) so za neupoštevanje predpisov predpisane kazni tako za upravljavce vodovodnih sistemov kot tudi za lastnike/upravnike/upravljavce.
Na spletni strani NIJZ so dostopna navodila za preprečevanje legioneloz, za izvedbo toplotnega šoka ter navodila za vzdrževanje internih inštalacij:
- NIJZ, Priporočila za izdelavo načrta za preprečevanje legioneloz, https://nijz.si/wp-content/uploads/2020/04/Priporocila-za-izdelavo-nacrta-preprecevanja-legioneloz2.pdf
- NIZJ, Priporočila za izvedbo toplotnega šoka pri obvladovanju razmnoževanja Legionel v interni vodovodni napeljavi, https://nijz.si/wp-content/uploads/2018/01/Priporocila-za-izvedbo-topolotnega-soka-pri-obvladovanju-razmnozeanja-legionel-v-interni-vodovodni-napeljavi.pdf
- NIJZ; Priporočila, navodila in mnenja za pitno vodo, https://nijz.si/moje-okolje/pitna-voda/priporocila-navodila-in-mnenja-za-pitno-vodo/.
Ustrezne temperature ogrete pitne vode prispevajo k varovanju zdravja in dobrobiti vseh uporabnikov.